31 Mart 2014 Pazartesi

İş Bankası Müzesi ve Leziz Bir Sofra

Eveeet öncelikle İş Bankası Müzesi’ndeki gezimizi tamamlayalım. Bir önceki yazımda müzenin 3 katlı olduğundan bahsetmiş ve kısaca 2 katını tanıtmıştım. Son katı ise bodrum kat - kasa dairesi olarak geçiyor. Merdivelerden aşağıya doğru yöneldiğimizde bizi ışıklı bir yol karşılıyor. Bilgisayar efektleri ile ışıklandırılmış bu yolda gözlerim zaman zaman zorlansa da bu ilginç fikir hoşuma gitti.

 
Kasa dairesinde numaralandırılmış küçük küçük kasalar bulunuyor. Kasaların üzerinde ise “Siz Olsanız Kasanızda Ne Saklardınız” ifadesi yer alıyor. İşte bunu çok düşündüm. Sanırım ben böyle bir kasada fotoğraf albümlerimi, çocukluktan kalan hatıra defterimi yine çocukluktan kalan sticker koleksiyonumu ve annemle babamın bana kendi el yazıları ile yazdıkları bir kaç notu saklamak isterdim. Şu an bu saydıklarıma evde gözüm gibi bakıyorum J
Küçük kasalarda ayıcık, fotoğraflar ve çeşitli nesneler görüyoruz...
 
Müzeden çıktıktan sonra acıkmış olduğumuzu farkederek dosdoğru Lezzet-i Şark Antep Sofrası’na gittik. Burası Eminönü’de yer alan iki katlı bir restoran. İlk kez gittiğimiz mekanda bir masa bulup yerleşince önce içli köfte ardından da dürüm siparişi verdik. Her ikisi de çok lezzetliydi.
 
Mekan asıl künefesi ile meşhurmuş. Künefe ağır bir tatlı olduğu için genelde yarım yerim bu yüzden iki kişiye bir tane düşecek şeklinde sipariş verdik. Ancak gelen künefe o kadar hafifti ki bir tanenin tamamı rahatlıkla yenebilir.
Şimdilik benden bu kadar. Herkese iyi haftalar diliyorum J

12 yorum:

 1. afiyet olsun,gezi için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. çok nostaljik ama köfteler daha çok ilgimi çekti :)

  YanıtlaSil
 3. Lezzet i şark ı listeye ekledim :) Künefeyi severim.Gittiğimde deneyeceğim.Paylasım için tesekkur canım

  YanıtlaSil
 4. offf köfte bir başka güzel tatlı bir başka afiyet olsun :)
  Bu müzeyi ilk kez duydum ilginçmiş :)) ben olsam bebeklik zamanımdan kalan ananemin ördüğü yeleğimi koyardım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel böyle bir yeleğim olsa ben de kesin saklardım.

   Sil
 5. Sadece künefe resmini seyrettim uzun uzunn.Yarın ilk iş künefe yiyeceğim :))

  YanıtlaSil
 6. Hepsi muhteşem görünüyor canım, sevgiler :)

  YanıtlaSil