24 Mayıs 2016 Salı

Cote D’Azur Kıyıları

Anlamı gökyüzü mavisi olan Azur kelimesi Fransa’nın güney kıyılarına ismini veriyor ve bu bölge Cote D’Azur olarak çağrılıyor. Bir diğer adı ise Fransız Rivierası…

Burada ilk durağımız Cannes oldu. Bir sonraki hafta film festivali olmasından dolayı şehirdeki telaş fark edilir ölçüdeydi. Önce limanın fotoğrafını çektik ve ardından cadde boyunca yürümeye başladık.
Film festivalinin yapıldığı yani kırmızı halınının serildiği yerde geniş güvenlik önlemleri söz konusuydu. Normal şartlarda kırmızı halı yıl boyunca serili olurmuş ancak son dönemde meydana gelen terör olaylarından ötürü kaldırılmış. Alanın kırmızı halısız fotoğrafını çektikten sonra istikametimiz Nice oldu.
Cadde boyunca sırlanamış palmiyeler Nice’e girdiğimizin müjdecisiydı.
Nice’e gitmeden evvel çok övgüler duymuştum. İşte denizi bi başka güzel,  orada gökyüzünün rengi muhteşem…vs. vs. Valla bana bu övgüler biraz abartılmış geldi açıkçası. Evet, güzel bir sahil kenti. Ancak pekala Türkiye’nin kıyı şeridinde de çok güzel kasabalar, beldeler bulmak mümkün. Bu yüzden Türkiye’den giden bir kişiyi şaşırtacak kadar güzel değil bence.
Nice sonrası ise bir parfüm imalathanesine gittik.  Burada bize parfümün nasıl elde edildiği anlatıldı. Fiyatlar da alışveriş için makul düzeydeydi. Ancak o kadar çok parfüm çeşidi var ki ben karar veremedim. Sonradan pişman olmamak için de alışveriş yapmadım.
Veee Monaco… Kısa bir süre önce oranın gelmiş geçmiş en zarif prensesinin, Grace Kelly’nin hayatını okumuştum. Dolayısıyla çok merak ediyordum. Bu küçük şehir devletinde ilk göze çarpan ülkenin zenginliği oluyor.
Prens ve ailesinin yaşadığı saray…
Son durağımız ise Monte Carlo oldu. Şans oyunları merakım pek olmadığı için – yılbaşında bile çok nadir bilet alırım -  casinoyu uzaktan fotoğraflamakla yetindim.
Bir de tabi Monte Carlo Formula yarşı ile ünlü. Formulanın yapıldığı caddeler de işte böyle…

Fransız Rivierası’nı gezdikten sonra ülkeden ayrılarak İtalya’ya doğru yola çıktık. Varacağımız nokta Cenova idi. 

10 yorum:

 1. Süper! Formula yarışlarından hatırlıyorum o caddeyi :)
  Keyifli gezmeler. ..

  YanıtlaSil
 2. :) senin bu geziye gidicem taam :) ama bak bir de, nice, amalfi, capri, sorrento, napoli gezisi yapcam ayrıca :)

  YanıtlaSil
 3. Siz turla mı gittiniz yoksa kendiniz mi gittiniz canım

  YanıtlaSil
 4. tatlım,güzel gezmeler,
  italyayı da merakla bekliyorum.
  sevgiler

  YanıtlaSil