6 Mart 2018 Salı

Son Okuduklarım


Uzun süredir kendime verdiğim sözü tutuyor ve kitap alışverişi yapmıyordum. Bu süreyi kitaplığımda yer alan ve okunmayı bekleyen kitapları okuyarak geçirdim. Geçen hafta ise bu sözümü son zamanlarda popüler olan İkigai kitabı için bozdum. Herkes bu kitabı o kadar övdü ki ben de merak ederek aldım. Henüz bitirmemiş olsam da kitabın beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim. Bir japon öğretisi üzerine yazılmış kitap hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıklı yaşamın sırlarını veriyor. Ancak her gün sağda solda rastladığımız klasik şeyler toparlanmış ve kitap haline gelmiş. Dolayısıyla beni çok tatmin etmedi. Kısacası okunsa da olur okunmasa da J
Diğer okuduğum kitap ise bir kaç sene evvel Napoli hikayeleri başlığı altında fırtınalar estiren serinin ilk kitabı “Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım” oldu. Napoli’nin fakir bir mahallesinde geçen hikaye iki küçük kızın arkadaşlığından yola çıkarak 1960’larda ki İtalya yaşamını gözler önüne seriyor. Hikaye inanılmaz akıcı bir şekilde ilerliyor ve merak uyandırıyor. Serinin diğer kitaplarını da en yakın zamanda okumayı planlıyorum.
Son okuduğum kitap ise Şahika ve Feraye idi. Sinan Akyüz’ün Çanakkale’de başlayıp Arap Yarımada’sında devam eden romanı maalesef benim içimi fena kararttı. Bir romanda bütün karakterler mi bahtsız olur? Bu romanda öyle, hepsi bahtsız hepsi mutsuz. Öte yandan hikaye hızlı ilerliyor ve kitap çabuk bitiyor. Dolayısıyla kasvetli haliniz uzun sürmüyor J

2 yorum:

 1. Napoli Romanlar'nı henüz tamamladım. En sevdiğim serilerden biri oldu.
  Çok bahsedilen kitaplara karşı mesafeliyim. Çünkü çok konuşulduğuna aldanıp aldığım çoğu kitap beni tatmin etmedi. Artık sadece sezgilerime ve zevkimizin yakın olduğu belli başlı arkadaşların tavsiyelerine güveniyorum:)
  Sevgiler Gamze, iyi okumalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Çok poüler kitaplardan kaçıyorum. Ancak bu roman çok başarılıydı. En kısa zamanda devamını da edinmek istiyorum :)

   Sil