22 Eylül 2016 Perşembe

Ben giderim Batum’a Oy Batum’a

Batum’a doğru yola çıktığımızda güneş henüz doğmuştu. Otelimize 20-25 dakika uzaklıktaki Gürcistan sınırına ulaştığımızda nüfus cüzdanlarımızı hazır ettik. İki ülkenin yaptığı anlaşma gereği sınırdan pasaportsuz ve vizesiz sadece nüfus cüzdanı ile geçiş yapılabiliyor.

Sınırdan geçmemizin ardından minibüslerle Batum merkeze doğru ilerledik ve varınca tarihi camiyi ziyaret ettik. Orta cami olarak bilinen caminin özellikle iç mekanı çok güzel. Zarif ahşap süslemeleri bu güzellikte önemli rol oynuyor.
Camiden çıkınca Batum sokaklarında yürümeye başladık. Burada en çok dikkatimi çeken şey şehrin temizliği ve sakinliği oldu.
Şehirde bir çok güzel meydan bulunuyor.
En bilinen kilisesi St.Nicholos Church.
Batum’a gelmişken meşhur lezzeti Haçapuri’yi tatmadan dönmek olmazdı. Ortasına yumurta kırılarak yapılan bu Gürcü pidesi aslında bizim Bafra pidesine benziyor. Ben çok beğendim ama tereyağ ile barışık olmayanlara önermem çünkü bol tereyağlı.
Daha sonra Batum kıyılarına son bir kez yukardan bakarak Hopa’ya geri döndük.
Bu sefer ki istikametimiz Karagöl yaylasıydı. Karadeniz’e gitmeden evvel Karagöl ile ilgili çok
  övgüler duymuştum. İşte şöyle güzel, böyle güzel mutlaka görün ..vs diye. Açıkçası ya beklentimi çok yüksek tuttuğumdan ya da havanın biraz kapalı olmasından ötürü ben Karagöl’ü o kadar da çok sevmedim. Bir gün önce gördüğümüz Uzungöl ile kıyaslandığında kesinlikle Uzungöl’ü tercih ederim.
Ama tabi ki temiz havasına, yeşiline sözüm yok.
Karagöl sonrası artık hava kararmaya başlamıştı ve biz de konaklamak için başka bir yaylaya Rize’de bulunan Ayder yaylasına doğru yola çıktık.

16 yorum:

 1. Yeşilin bir çok tonu var yaaaaa :) Haçapuri da bizim kültürleri pideler benziyor bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet Bafra pidenin hemen hemen aynısıydı:)

   Sil
 2. Cepten yazıyorum.Yazılar bozuk gelmiş :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok iyi görünüyor yazılar :) Cepte belki öyle gözüküyor.

   Sil
 3. Ora bile sakin, ora bile temiz pak Allahım:-)

  YanıtlaSil
 4. Batum'u çok merak ediyorum. Karagöl'de müthiş fotoğraflarım var benim;)İyi ki gezmişsiniz bu güzellikleri.Çok sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel yerlere gitmişsin Bu arada caminin içi gerçekten çok güzelmiş ..Karadeniz görmek istediğim yerlerden biridir :) benim yerim de gez :) resimlerde çok güzel ..

  YanıtlaSil
 6. Batum'u çok merak ediyorum bir Batum'dan başlayıp Karadeniz'i geze geze geri dönme hayalim var =)

  YanıtlaSil
 7. Batum küçük bir Karadeniz gibi ya da Türkiye mi demek gerek, memleketim diye demiyorum, Ayder'i Rize'yi çok seveceksin onu söylim. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevdim zaten :) Önümüzdeki yazının konusu...

   Sil
 8. of nasıl güzel yermiş yaaaa su ağaç filan. o pide de of. ya sen nasıl geziyon. senin izinden gezeyim barik ben de :)

  YanıtlaSil