22 Nisan 2014 Salı

Sarı Sarı Laleler Aldım Çiçek Pazarından

Yok yok sarı laleler değil, kıpkırmızı bir yıldız çiçeği aldım ben çiçek pazarından. Üç kuruş fazla olsun rengi kırmızı olsun J

Havaların ısınması ile beraber bir şeyler ekip biçme isteğim artınca, yeni taşındığımız evin terası da müsait olunca soluğu Eminönündeki çiçek pazarında aldım. Buradaki çiçek pazarında her türlü sebze, meyve tohumu ve fidanı bulunabiliyor.
Tohumlar...
Fidanlar...
Tarlaya ektim soğan...
Ayrıca bodur narenciye ağaçları da bulmak mümkün. Evde limon, mandalina gibi bir ağaç yetiştirmeyi çok istiyorum.Aşağıdaki mandalina ağacı da çok hoşuma gitti. Fakat daha sonra başka yerleri uğrayacağım için taşıma derdi yüzünden alamadım L
Bu mis kokulu fesleğenler mutfak camı önünde çok rahat yetiştirilebilir.
Çiçek pazarında ayrıca kuşlar da satılıyor. Hatta eskinden sülükler de satılırdı. Bidon içinde sülükler olurdu ve insanlar tedavi amacı ile onları alırdı. Son gidişimde göremedim.
Kuş satılınca kuş yemi satılmadan da olmaz.
Benim pazarı gezerken en garipsediğim nokta çiçek azlığıydı. Daha çok tohum satılıyordu. Aşağıdaki kaktüsler az miktarda bulunan çiçeklere örnek.
İşte bu da yazının başında bahsettiğim yıldız çiçeği J Eve gelince hemen sulayarak terasta en güzel yere yerleştirdim. Şimdi yeni çiçekler vermesini bekliyorum...
İyi haftalar...

18 yorum:

 1. ahhah şarkı dilime dolandı şimdi ama yaaa :)
  sülükleri hatırlarım ananem alırdı bizde merakla incelerdik öldü mü ölmedi mi ıııyykkk :)
  Bu aralar bişiler yetiştirme olayına bende girişeceğim öncesinde balkonu yıkamam gerek geçen yazdan beri hiç yıkamadım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))Şu an zaten bütün balkonlar, teraslar yıkanıyor :) Şimdiden kolay gelsin...

   Sil
 2. Bitkilerin olduğu bölüm içini açıyor insanın.
  Yeşillik, çiçek güzeldir;)
  Narenciyeler de ne güzel oluyor.
  Ege'de kendi halinde bahçelerde yetişiyor ya, bayılıyorum;)

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Gamze,
  Mevsimlik çiçekleri bende çok seviyorum ama ne yazık ki fazla uzun ömürlü olmuyorlar.
  Ya da ben yaşatamıyorum :(
  Kızımın Eminönü'ne gidince görmeden durmadığı yegane yer hayvan ve bitki pazarıdır ama bu son düzenleme ve tadilatlardan sonra henüz görmedik.
  Bu arada;
  Yeni evinde güle güle otur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dileğiniz için çok teşekkür ederim.Evet mevsim çiçekleri hemen ölüyor umarım benim aldığım da aynı akibete uğramaz :(
   Sevgiler...

   Sil
 4. bitki tohumlarına bayılırım. bende aktarda bulabilyorum. evde fazla bitki yetiştiremiyorum yaramaz kedim yiyip hasta oluyo :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :(( Oyy evet hele renkli renkli görünce yemek isteyebilir.

   Sil
 5. Gamze'cim hepsi de ayrı ayrı çok güzel :)

  YanıtlaSil
 6. Eminönü başka bir dünya. Aradığınız her şey her çeşidiyle mevcut. Yerini bilirseniz çok da ucuz. Sülüklerin mevsimi var galiba. Ben de bazen rastlıyorum bazen de hiç olmuyorlar. Teras varsa küçük bir bahçe bile oluşturabilirsiniz. Yıldız çiçeğiniz de çok güzel. Yeni eviniz hayırlı olsun bu arada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz.Evet, Eminönü'nü ben de çok seviyorum.Gittiğim zaman ayaklarıma kara sular inene kadar dolaşıyorum :)

   Sil
 7. Limon ya da mandalina benim de hayalim bi kış bahçem olsa çok güzel olurdu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yemyeşil dallar üzerinde sarı, turuncu meyveler çok güzel duruyor.İnşaallah hayaliniz gerçek olur :)

   Sil
 8. Hepsi bir birinden güzeller :)

  YanıtlaSil
 9. Çiçeklerle insanlar arasında bir duygusal bağ olduğuna inanıyorum.. Çiçekler de çocuklar gibi ilgi, sevgi ve şefkatle büyüyor :))

  YanıtlaSil